Sunday, July 19, 2020

Poke Bowls for Hot Summer Days

hi r/recipes I made Poke Bowls this past week and wanted to share it with you guys, b/c it was significantly cheaper to make than going to my local Poke Bowl shop and I could add whatever fresh veggies/customizations I wanted. Plus given that we're getting into the HOT summer weeks, this recipe has almost no heat cooking at all.

The whole process from start to finish, including making the rice and defrosting the fish took ~45 mins. YMMV though, depending on your knife skills it I'd estimate the recipe taking from 30 mins - 1 hr.

Below is the ingredients and tools I used, but feel free to sub or add anything you want. That's the best part of Poke Bowls - the customization to do whatever you fancy. Also here is a video of me making it as it does require some prep work, mostly cutting and some basic prep work. The good news though is that, that's pretty much all the technique needed.

https://youtu.be/1ykyLUX1oZw

It does save a TON of time if you make rice or have some before starting. Otherwise that should be the very first thing you do. Also make sure your raw fish (if using) is suitable for consumption that way, no need to risk it unnecessarily.

Ingredients

  • Cooked Rice
  • ⅓ of a Large Onion
  • 1 Medium Zucchini
  • 1 Tbsp Oil
  • 2 Medium Green Onions
  • ½ Cucumber
  • 8 - 9 Sundried Tomatoes
  • 1 Regular Tomato
  • 2 Carrots
  • 12 oz Firm Silken Tofu Block
  • 1 ½ Tbsp Cornstarch
  • 1 lb Tuna Steak (Frozen & Vacuum Packed)

Tools

  • Knife
  • Cutting Board
  • Bowls
  • Spoons
  • Frying Pan
  • Stirring Utensil
  • Oven (optional)
  • Sheet Pan (optional)

Assembly

  • Cooked Rice on the bottom
  • Sauteed Onion and Zucchini and Tofu go on top of the Rice
  • Rest of the Raw Vegetables go on top of that
  • Tuna goes on top of the Raw Vegetables
  • Sauce of your choosing goes on top last

Cost Comparison

  • Local Poke Bowl Restaurant: $12.95/Bowl
    • Estimate @ ¼ lb of tuna in each bowl
  • Local Market Frozen, Vacuum Packed Tuna Cost: $14.99/lb
  • Therefore at an equivalent amount of protein, the tuna cost is $3.75/Bowl. Obviously there’s more in the bow than just tuna, but that is the most expensive ingredient.

And that's all there is to it. Please let me know if you have any feedback or if you made it with any subs/additions. Hearing about that stuff makes my day and I think makes everyone a better cook overall!

submitted by /u/bakedbeans18
[link] [comments]

0 Kommentarer:

Post a Comment